TriChall3nge – Mamaia 2018

Aflat in al 10-lea an de existenta, TriChall3nge s-a transformat in festival multisportiv desfasurat pe 3 zile, completand formatul cu proba de Aquatlon si proba H3RO -distanta half. Deasemea, in premiera in cadrul TriChall3nge s-au desfasurat trei campionate nationale: Campionat National pe distanta half, Campionat National de Proba Sprint si Campionatul National de Aquatlon.

Ca in fiecare an, Aqua Sport Galati s-a deplasat cu mic si mare la aceasta competitie.
Vineri 14 septembrie s-a desfasurat Campionatul National de Aquatlon. Vremea nu prea a vrut sa tina cu cei 8 copii care au participat aici, cursa desfasurandu-se aproape pe ploaie si intr-o mare foarte agitata. Chiar si asa, au obtinut rezultate bune. Rares Ginghina – loc 6 categoria 9 ani, Denisa Tufaru loc 2 categoria 10 ani, Teodora Mihai – loc 5 categoria 11 ani, Alina Ginghina – loc 5, Raluca Boboc – loc 6 si Ariana Radu loc 8, toate la categoria 12 ani. Pentru categoria 9-12 ani toate probele au constat in 200m inot + 1250 alergare. La cadeti categoria 14-16 ani (500 înot și 2,5 km alergare), Răzvan Hodină a terminat pe locul 7 și Eduard Forțu pe locul 18.
Sambata, 15 septembrie s-au desfasurat Campionatul National de SuperSprint, Triatlonul Olimpic si Sprint, Duatlonul copiilor si Crosul Promenade Night Run.
In cadrul Campionatului National de Supersprint (400 m înot, 10 km ciclism și 2,5 km alergare), Răzvan Hodină a terminat pe locul 16, iar Eduard Forțu pe locul 25, ambii la categoria 14-16 ani.
La ştafetă olimpică (1.500 metri înot, 40 km ciclism, 10 km alergare), au luat parte două echipe. Stafeta formata din Mihaela Hodină, Marius Ionașcu şi Marius Nicoară a ocupat primul loc la categoria Olimpic Mixt, dar si la OPEN, in timp ce ștafeta formată din Mihaela Bârligea, Monica Anghel și Gabriel Bârligea a terminat pe locul 6.
La adulți au fost obținute următoarele rezultate: Marius Forțu – locul 7 la categoria 40-44 ani-la proba olimpică (1.500 m înot, 40 km ciclism și 10 km alergare), Mihaela Nicolau – locul 4, Cosmin Mihai – locul 11, ambii la categoria 40-49 ani, la sprint (750 m înot, 20 km ciclism și 5 km alergare). De precizat că mai mulți sportivi au acuzat discrepanțe între timpii cu care au terminat cursele și poziționările din clasamentul oficial.
La Duatlon (1,25 km alergare, 4 km ciclism și 1,25 km alergare), Teodora Mihai a terminat pe locul 5.
Seara, a avut loc Promenade Night Run – un cros care trebuia sa fie de 4 km dar a fost scurtat la 2.6km au participat Raluca Boboc 12 ani – loc 5 categoria OPEN si loc 2 categoria 14-19 ani si Lavinia Gavanescu – loc 3 categoria 14-19 ani.